Zaloguj sięKoszyk

Muzyka Qawwali jest jak praenergia uśpiona w nas…Orientalne Klimaty

14 czerwca 2009

Qawwali -  ‘Soul Of The Sufi - Live In Warsaw’

Witajcie !

Dzieki Paulinie Tyburskiej z portalu Kontynet Warszawa  mam informacje dotyczace niesamowiotego koncertu majacego si eodbyc w Warszawie!

(…)”Qawwali to dźwiękowa kwintesensja Absolutu. Sztuka wokalno – instrumentalna sięgająca ponad 700 letniej tradycji. Fenomenalne, energetyczne wokalizy, zapierające dech rytmy i harmonie. Trans i metafizyka. To pełne pasji hymny ku transcendencji, niosące przesłanie pokoju i miłości, będące afirmacją uniwersalnej, odwiecznej prawdy – że wszyscy ludzie są braćmi , a religie, jednością. Ta muzyka jest jak praenergia uśpiona w nas, z każdym dźwiękiem budząca Ducha i Moc. To był długo oczekiwany koncert w Polsce, który przeniósł słuchaczy w mistyczny wymiar.
Qawwali to gatunek muzyki charakterystyczny dla Pakistanu i północnych Indii, związany z mistycznym odłamem islamu – sufizmem. Termin qawwali pochodzi od arabskiego qawl – pewnik. Historia qawwali ma już ponad 700 lat, a jej początek jest związany z perskim świętym Amirem Khusro, który wierzył, iż pewne tajniki wiary są możliwe do zgłębienia jedynie poprzez doświadczenie boskiej miłości.
Qawwali łączy elementy perskiej i indyjskiej muzyki klasycznej oraz teksty chwalące Boga, proroka oraz sławiące życie świętych. Do dziś qawwali towarzyszy uroczystościom religijnym sufich – muzułmańskich mistyków. Najważniejszym jej elementem jest donośny śpiew, pełen ozdobników i chóralnie powtarzanych fraz.
Główną rolę w zespole odgrywa qawwal – prowadzący kantor, któremu akompaniują inni śpiewacy pełniący rolę chórzystów oraz instrumentaliści na tabli (indyjskich bębnach), harmonium i nierzadko innych instrumentach. Znawcy qawwali dowodzą, iż nie konieczne jest rozumienie słów dla osiągnięcia swoistego oświecenia, czyli, jak mówią sufi, fana’- rozpłynięcia się w Bogu. Do tego wystarczy muzyka, rytm i głos kantora. Poprzez globalizację muzyka ta zyskała również funkcję świecką, a do jej popularyzacji przyczynił się wielce, nieżyjący już, Nusrat Fateh Ali Khan – mistrz gatunku, znany dzięki współpracy z wieloma europejskimi i amerykańskimi muzykami. (…)”
Więcej na portalu Kontynet Warszawa – bilety w cenie 30zł.

Koncert ma sie odbyc przy ul. Woronicza 17 w sali im Witolda Lutosławskiego o godz. 18:30.

Ludzie! Warto!!!!!

Pzdr Dora

Napisz komentarz

Search

Kategorie produktów

Komentarze

Strony

Facebook

Linki

Konto